• 24 października – „Światowy dzień walki z otyłością”

• 31.10.2018 11:03
      • Nasza szkoła w ramach programu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” uczestniczyła w „Światowym dniu walki z otyłością”

W tym dniu nauczyciele klas młodszych zorganizowali spotkanie integracyjne pod hasłem „Piramida żywienia”. Na spotkaniu wspólnie z dziećmi dokładnie przeanalizowano piramidę żywienia uwzględniającą ruch, gdyż aktywność fizyczna  jest zalecana każdego dnia niezależnie od wieku. Wpływa na sprawność umysłową i prawidłową sylwetkę.

Drugim ważnym czynnikiem naszego zdrowia, jest woda jaką wypijamy każdego dnia. Powinniśmy wypijać 1,5 litry wody, czyli 6 szklanek, a w upalne dni i podczas wysiłku fizycznego ilość wypijanej wody należy zwiększyć. Dzięki wodzie zachodzą wszystkie procesy w naszym organizmie. Nie bez znaczenia jest to, co pijemy. Najlepiej pić wodę, herbatki owocowe niesłodzone, soki warzywne i soki owocowo- warzywne.

Posiłki musimy jeść regularnie,  4-5 posiłków dziennie. Konieczne są 3-4 godzinne przerwy między posiłkami i nie powinno się w tym czasie nic podjadać . Źródłem naszej energii powinny być warzywa i owoce,  produkty zbożowe wieloziarniste, produkty mleczne, ryby, mięso( jak najmniej czerwonego), jaja oraz oleje, orzechy i nasiona.

Ograniczyć do minimum należy tłuste mięso, białe pieczywo i słodycze. Na temat piramidy żywienia dzieci obejrzały również film, który otrzymaliśmy w ramach programu.

Następnie uczniowie grupowali różne produkty nie tylko wg piramidy żywienia, ale również wg witamin, jakie zawierają i na co wpływają.

Wspólnie przygotowaliśmy pyszne smoothie bowle z musem truskawkowym zgodnie z otrzymanym przepisem. A z przyniesionych z domu owoców i dodatków dzieci tworzyły własne kompozycje smakowe. Wśród nich były jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, banany oraz dodatki, jak: orzechy, pestki dyni, nasiona słonecznika, rodzynki, suszone morele i wiórki kokosowe. A całość ozdabiały miętą z własnych ogródków.

Przepis: jogurt naturalny, mleczko kokosowe, nasiona chia (wcześniej połączyć z jogurtem lub sparzyć wrzącą wodą na godzinę przed spożyciem). Wszystko razem połączyć za pomocą blendera. Truskawki zmiksować (mogą być świeże lub mrożone). Do pucharków nakładamy porcję gęstego jogurtu z chia, a na to mus truskawkowy i pokrojone owoce.  COŚ PYSZNEGO!

Na zakończenie uczniowie otrzymali broszurki, na których oprócz przepisów uczeń mógł odnotować, jakie umiejętności kulinarne już opanował. A w listopadzie przeprowadzimy mini badania statystyczne, mające zwrócić uwagę dzieci i rodziców na spożywanie każdego dnia 5 porcji warzyw i owoców.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z naszych warsztatów kulinarnych na stronie :https://zsm1jaslo.edupage.org/

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaopatrzenie swoich dzieci w produkty potrzebne na warsztaty kulinarne.

Galeria: Zdrowo jemy

Halina Nowak, Aleksandra Sokołowska i Małgorzata Mroczka