• Klasa 2a i 2b w średniowiecznym grodzie

• 11.06.2019 09:26
      • 5 czerwca klasy drugie przeniosły się do czasów średniowiecza. Uczniowie odwiedzili rekonstrukcję starego grodu w Stobiernej.
        Po wejściu do osady od razu okazało się, że jest to urokliwe, autentyczne i historyczne miejsce. Zaraz za bramą przywitali nas: tajemniczy  kasztelan Ziemowit, najlepszy rzemieślnik, Blizbor,zacny i gibki woj  Przemysław, krzątająca się Dobrawa oraz inni fascynaci, którzy chcą z wiarygodnością przekazać wiedzę na temat historii i kultury naszych Wielkich Słowiańskich Przodków. Grupa została podzielona na trzy oddziały,które z werwą przystapiły do realizacji zadań.

Zadanie pierwsze to: Manewry bojowe Słowian
        Trening musztry, formowania szyków, nauka o taktyce wojennej Słowian. Podczas zajęć dzieci wcieliły się w rolę słowiańskich wojów i ćwiczyły formacje wojskowe.

Zadanie drugie to:Odlewnictwo
        We wczesnym średniowieczu znaczna część biżuterii była odlewana. Podczas zajęć, uczestnicy samodzielnie wykonali gliniane formy odlewnicze, a następnie grodowy odlewnik wlewał w nie rozgrzaną cynę i tak powstały proste wyroby jubilerskie, które dzieci zabrały z sobą do domu.

Zadanie trzecie:Łucznictwo

Uczestnicy poznali techniki strzelania pod czujnym okiem doświadczonego woja.

Czas spędzony w osadzie był najlepszą lekcją historii,wspólnej zabawy i odpowiedzialności. Wszyscy byli zauroczeni miejscem, gdzie czas płynie spokojnie, a wszystko jest proste, piękne i takie naturalne.

Po zakończeniu pobytu w grodzie uczniowie zwiedzili również Park Owadów i Skorupiaków.Na dzieci na pobliskiej łące czekało kilkadziesiąt wielkich owadów. Następnie wszyscy weszli na wieżę widokową w Głobikowej, skąd podziwiać można było piękny krajobraz.Wszystkich zachwyciły również wielkie dinozaury, naturalnej wielkości, które ze spokojem i majestycznością spoglądały na piękne okolice.

Wycieczka okazała sie strzałem w dziesiątkę, a piękne pamiątki, ręczne wykonanywane przez rzemieślników na oczach dzieci, długo będą przypominać ten radosny dzień.
        2a w średniowiecznym grodzie
        2b w średniowiecznym grodzie