• Przedświąteczne warsztaty rybne - ,,Ryba na wigilijnym stole”

• 21.12.2018 13:27
      • 6 spotkanie kulinarne w ramach projektu ,,Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu"  było dla uczniów z klasy 1a okazją do obejrzenia filmu edukacyjnego „Mój tata jest rybakiem”, zgłębienia wiedzy na temat pracy rybaka, połowów przyjaznych dla środowiska oraz zapoznania się z drogą jaką przebywają ryby  zanim trafią na nasz stół.

Ciekawostką dla wszystkich był niebieski znaczek MSC, który znajduje się na opakowaniach lub etykietach produktów rybnych, kupowanych przez nas w sklepach. Jest on gwarancją, że ryby lub owoce morza, które jemy, zostały złowione w sposób zgodny z obowiązującymi zasadami połowów (przyjaznymi dla środowiska) opracowanymi przez niezależną organizację MSC.

Po projekcji filmu i dużej dawce przyswojonych informacji, przystąpiliśmy do realizacji wybranych propozycji zadań praktycznych oferowanych przez organizatora programu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”.

• W pierwszej kolejności kolorowaliśmy znak MSC.
        • Następnie po zapoznaniu się z opowiadaniem  o Jasiu i Eli, którzy przygotowywali się do wigilijnej kolacji, w klasie wywiązała się rozmowa na temat  zwyczajów wigilijnych.
        • Z entuzjazmem przystąpiliśmy do uzupełnienia Karty Pracy “Potrawy Wigilijne”, w której szukaliśmy, kolorowaliśmy i łączyliśmy odpowiednią nazwę tylko tych potraw, które znajdują się na naszych wigilijnych stołach. Mogliśmy również w tym zadaniu zaprezentować własne ulubione potrawy wigilijne, które niebawem zagoszczą u każdego z nas na Święta.
        • Chętnie przystąpiliśmy do rozwiązania „Labiryntu MSC” oraz “Krzyżówki MSC” – odczytując hasło „Chrońmy morza i oceany”.
        • Skorzystaliśmy z jeszcze jednej Karty „Zgadnij skąd pochodzą te ryby?” i wspólnie zastanawialiśmy się nad pochodzeniem i wyglądem poszczególnych gatunków ryb, kolorując ich sylwetki.
        • Na zakończenie warsztatów kulinarnych, a właściwie na  “deser” każdy uczestnik otrzymał na zadanie domowe do złożenia techniką origami Bombkę – rybkę  (papierową składankę ) ze znakiem MSC.

Inny niż do tej pory charakter spotkania kulinarnego, przypadł wszystkim do gustu. Dziękujemy klasie 2b za zaproszenie nas na prezentację i degustację potraw z ryb, które przypominały wszystkim o zbliżającej się niebawem, polskiej bożonarodzeniowej tradycji - Wigilii i potrawie  kulinarnej - wigilijnym karpiu.

Galeria: Ryba na świątecznym stole

Wychowawca: Halina Nowak