• Tradycyjne kiszenie kapusty w klasie 1a

• 20.11.2018 10:02
      • Uczniowie z klasy 1a, już po raz 4 spotkali się na warsztatach kulinarnych w ramach projektu ,,Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu".

GaleriaKiszenie kapusty w Ia

Tym razem postanowili w sposób tradycyjny ukisić kapustę i to w dosłownym znaczeniu tego słowa. Do tego celu posłużyć im miała specjalnie przyniesiona na ten czas do klasy, wielka drewniana szatkownica, jakiej dawniej używano do szatkowania kapusty. Rekwizyt ten wzbudził wiele zaciekawienia wśród dzieci. Uczniowie na samą myśl, że na tym starodawnym urządzeniu będą własnoręcznie szatkować kapustę, natychmiast ustawili się w kolejkę i kapusta w mig była poszatkowana.Tak przygotowaną kapustę, warstwami przekładali do dużego pojemnika i dokładnie mieszając z solą, mocno dociskali drewnianymi pałkami, aby puściła sok. Po przykryciu i dociśnięciu czymś ciężkim, odstawili kapustę do ukiśnięcia w ciepłe miejsce i będą ją co jakiś czas przebijać rączką drewnianej łyżki, aby ją odgazowywać. W przeciwnym razie kapusta mogłaby być gorzka. Po dwóch lub trzech tygodniach, kiedy fermentacja się wyszaleje i kapusta się uspokoi – będzie można spróbować ukiszonej kapusty.

W związku z tym, że za oknem już jesień - i jak obyczaj każe, czas kiszenia kapusty i niestety czas zapadania na przeziębienia, uczniowie dowiedzieli się  o wielu cennych właściwościach zdrowotnych  kiszonej kapusty, która zawiera dobre bakterie kwasu mlekowego oraz witaminę C. Gdy jemy ją regularne mniej chorujemy zimą.

Kiszeniu kapusty towarzyszyły wspomnienia - Jak dawniej kisiło się kapustę w drewnianych beczkach udeptując nogami, oraz piosenka

Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi.

Szatkownica poszła w taniec, to ci było szatkowanie.

Rach ciach, ciach obereczka, już kapusty pełna beczka.

Zaraz Basia ją przyprawi, doda soli i żurawin.

Potem ją ubije wałkiem,że ubita będzie całkiem.

Rach ciach, ciach obereczka, już kapusty pełna beczka.

Zaraz deska ją przyciśnie,niech kapusta w beczce kiśnie.

Już kapusta wzbiera sokiem,sok spod deski spływa bokiem.

Rach ciach, ciach obereczka, już kapusty pełna beczka.

Jaka pyszna ta kapusta, że aż sama idzie w usta,

więc ją jemy na surowo, na surowo, bo to zdrowo!

wychowawczyni klasy 1a H Nowak