• Dziecka prawa to poważna sprawa

• 20.11.2023 15:17
      •  Dzisiaj w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Niezwykle ważny dzień, którego obchody na stałe zagościły w kalendarzu naszych świąt nietypowych.
         Zaczęliśmy go od obejrzenia filmu edukacyjnego, ale nie tylko o samych prawach dzieci, bo też i  o spoczywających na nich obowiązkach. Następnie wychowawczynie odbyły z dziećmi rozmowy kierowane "Co to znaczy, że dzieci mają swoje prawa?" Przedszkolaki podawały przykłady praw, o których była mowa w filmiku, a ostatecznie stworzyły wspólną definicję Praw Dziecka. To była wyjątkowa burza mózgów. Niemal każde dziecko włączyło się do dyskusji, najczęściej na podstawie osobistych doświadczeń.
          Wszędzie królował kolor niebieski, który jest symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których  prawa nie są przestrzegane. Niebieskie ubranka, niebieskie serduszka, niebieskie baloniki, to wszystko sprawiło, że wokół zrobiło się bajecznie niebiańsko.....
          Na koniec dzieci, zgadzając się ze wszystkimi poznanymi prawami, odbijały swoje "niebieskie" dłonie  na dużych arkuszach papieru.

Jednym z Praw Dziecka jest prawo do zabawy, a wiadomo, gdzie tej zabawy jest najwięcej. Oczywiście w przedszkolu !
        I tak właśnie przede wszystkim przez zabawę zostały dzieciom przybliżone i uświadomione ich prawa, a nam dorosłym przypomniane, że mamy stać na straży praw tych małych ludzi.