• Andrzejki w przedszkolu

• 01.12.2021 12:03
      • Już za chwilę grudzień, ale zanim zaczniemy odliczać dni do św Mikołaja i Świąt Bożego Narodzenia, organizuje się wieczór wróżb i zabaw - Andrzejki. Obchodzimy je w nocy z 29 na 30 listopada. Dawniej uważano, że wróżby te mają niezwykłą moc. Było to święto przeznaczone dla niezamężnych pań. Wierzono, że dzięki tym wróżbom panie poznają przyszłość i dowiedzą się jaki mężczyzna jest im pisany. Panowie mieli swój magiczny dzień Katarzynki obchodzony w nocy z 24 na na 25 listopada, ale nie są one tak popularne.
        Wróżby andrzejkowe to bardzo dawna tradycja ok 1570 r.  Nazwa pochodzi od imienia Andrzeja, który był jednym z apostołów, jest on patronem małżeństw.
         Wróżby andrzejkowe są traktowane z przymrużeniem oka, nikt nie wierzy już w ich  moc.
        Przedszkolaki wesoło bawiły się poznając i wykorzystując wróżby. Było lanie wosku, wyścigi bucików, serce z imionami, losowanie atrybutów zawodów, rzucanie drobnymi monetami  do wody.  Warto poznawać dawne zwyczaje i tradycje.