• Biedronki u logopedy.

• 25.04.2023 12:02
      • Pani Bożena Dziedzic nasz szkolny logopeda - zaprosiła Biedronki do swojego gabinetu, w którym prowadzi zajęcia z dziećmi. Przedszkolaki poznały kilka ćwiczeń rozwijających narządy mowy. Mówiły do mikrofonu "trudne słowa". Dowiedziały się w jakim celu logopeda ma takie duże lustro.

Gdy rodziców coś niepokoi warto zwrócić się do specjalisty.
        Przyczyny wad wymowy są różnorodne, np.:
        -Problemy związane z budową narządów artykulacyjnych: krótkie wędzidełko podjęzykowe, obniżone napięcie mięśniowe w obrębie narządów artykulacyjnych lub niska sprawność mięśni języka, warg, policzków; wady zgryzu, ubytki w uzębieniu.
        -Dłuższe niż to konieczne ssanie smoczka, korzystanie z butelki;-
        -Podawanie maluchowi nieodpowiedniego do wieku dziecka pokarmu: produkty zmiksowane, papki i kaszki, znikoma obecność pokarmów „wymagających gryzienia”;
        -Zaburzenia słuchu; Wyręczanie dziecka w mówieniu; ograniczenie komunikacji z otoczeniem;
        -Nadmierna obecność telewizji i innych ekranów w życiu dziecka; -Bagatelizowanie przez rodziców problemu, jakim jest wada wymowy; z wad wymowy się nie wyrasta.