• Bal karnawałowy w przedszkolu

          • Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.Tak też było u nas w dniu 14 lutego. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana itd., nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci.

            W trakcie karnawałowych szaleństw był czas na pamiątkowe zdjecia.

            Wspólna zabawa przyniosła nam wiele radości. Szkoda, że następny bal dopiero za rok.

          • Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

          • Dziś dla Babci słońce mamy i całuski dla Dziadziusia,dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia…

             Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka to bardzo ważna tradycja w naszym przedszkolu. Dziadkowie bowiem to wielki skarb. To oni czynią dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym.

            Niestety przez dwa lata z racji pandemii i związanych z tym ograniczeń nie mogliśmy się spotykać i wspólnie uczestniczyć w przedszkolnych wydarzeniach.

            W tym roku sporo się zmieniło. Dziadkowie nie musieli już oglądać występów swoich wnuków online, tylko mogli usiąść przed wielką sceną i zobaczyć występy dzieci na żywo.

            Przedszkolaki dołożyły starań, aby ten dzień był wyjątkowy. W pięknych strojach, w pięknej scenografii zaprezentowały krótkie repertuary przygotowane specjalnie dla swoich babć i dziadków. Były piosenki i tańce oraz życzenia dla babć i dziadków.

            Dopełnieniem uroczystości był występ przygotowany przez uczestników Gminnego Dziennego Domu Pomocy z Osobnicy, z którymi na zakończenie cała sala zaśpiewała wesołe piosenki.   

            Po części artystycznej wnuczęta obdarowały babcie i dziadków własnoręcznie wykonanymi upominkami oraz zaprosiły na słodki poczęstunek.

            To były wyjątkowe dni, pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

            Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Babciom i Dziadkom za obecność w tym szczególnym dniu oraz wszystkim Rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie przepysznych ciasteczek i herbatki na poczęstunek dla babć i dziadków.

            Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.

          • Z kopyta kulig rwie..

          • Zimowa aura sprzyja takim atrakcjom, jak kulig. I choć ferie za nami, to ósmoklasiści wraz z wychowawczyniami wybrali się do Regietowa. Trasa kuligu wiodła przez las, gdzie można było obserwować przepiękny zimowy krajobraz. Po emocjonującej przejażdżce  uczniowie  odpoczywali  przy ognisku, zajadając samodzielnie przez siebie upieczone kiełbaski.  Dużo radości sprawiły ósmoklasistom  zabawy na śniegu. Uczniowie zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili do swoich domów. Wszyscy jednogłośnie  stwierdzili, że pojechaliby na kulig jeszcze raz …

        • JNL z Lotosem- Z wizytą u Pani Poseł
          • JNL z Lotosem- Z wizytą u Pani Poseł

          • Cześć! Ferie zimowe się zakończyły, a my ostro wzięliśmy się za nasz Projekt JLN z LOTOSEM. Tym razem zapukaliśmy do drzwi Biura Poselskiego p. Marii Kurowskiej. 1 lutego 2023 r. przeprowadziliśmy  wywiad z Panią Poseł na temat życia wiarą w życiu prywatnym i zawodowym. Niebawem będziecie mogli go zobaczyć w całości na kanale YouTube, a tymczasem muszą wystarczyć Wam zdjęcia.
            Już wkrótce kolejne ciekawe spotkania, może i z Wami na jasielskich ulicach J
            Laura, Adam i Kamil
            Galeria: 
          • SPOTKANIE Z JAŚKIEM MELĄ, CZYLI PRAWDZIWA LEKCJA OPTYMIZMU!

          • W piątek 3 lutego w naszej szkole pojawił się niecodzienny, absolutnie wyjątkowy gość - Jan Mela – osoba, którą w Polsce zna niemal każdy.  Pan Jan, Janek, Jasiek…. Uśmiechnięty, pogodny i zarażający optymizmem, podzielił  się  niezwykle trudną historią swojego życia. Okazał się być osobą bardzo ciepłą i otwartą, szczerze opowiadał o chwilach zwątpienia, załamania po wypadku i ciężkiej pracy nad swoim charakterem. 

            Zebranym w świetlicy szkolnej uczniom, nauczycielom, rodzicom, gościom, Janek opowiadał o swoich najbardziej bolesnych i intymnych szczegółach z życia osobistego. O tragicznym wypadku i swojej niepełnosprawności, która na początku była dla niego wielkim problemem.   Uświadomił nam co jest w  życiu ważne. Dowiedzieliśmy się wiele o przełamywaniu stereotypów.  Mówił o tym, aby nie oceniać ludzi, lecz traktować ich tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Przekonywał, że nie ma takiej trudności, której nie da się pokonać, ani dołka, z którego nie dałoby się wyjść, a powstawanie po upadkach jest ważniejszą umiejętnością, niż zdobywanie biegunów, szczytów czy linii mety maratonu.  Zachęcał do pokonywania trudności życiowych i rozwijania swoich pasji. Świat jest taki, jaki widzą nasze oczy. Musimy walczyć o spełnianie marzeń, otaczać się dobrymi ludźmi. Nie udawać. Bohater spotkania podkreślał, że każdy z nas ma jedno życie. Bywa nierówne i niesprawiedliwe. Rodzimy się w różnych rodzinach. Dostajemy życie z dobrodziejstwem inwentarza i to, co z nim zrobisz to Twój wybór i praca. Czasem myślimy, że do niczego się nie nadajemy. To bywa o wiele większym i bardziej ciążącym kamieniem niż fizyczna niepełnosprawność . Na koniec spotkania życzył wszystkim odwagi i wiary w swoje możliwości.  

            W ramach realizacji programu profilaktycznego “Dobry Temat’ odbyły się  dwa niezwykle inspirujące spotkania Janka Meli  z dziećmi i z dorosłymi.  Obok Janka Meli wystąpił Piotr Szwendrowski z Fundacji „Wypłyń na Głębię”, pomysłodawca i koordynator programu. 

            W spotkaniu uczestniczyły również delegacje uczniów ze  szkół miejskich wraz z opiekunami. oraz  osoby na co dzień wspierające i współpracujące z naszą szkołą w zakresie wychowania i profilaktyki: zastępca Burmistrza Miasta Jasła - pani Elwira Musiałowicz-Czech, wizytator Podkarpackiego Kuratorium Oświaty - pani Ewelina Drozd, kierownik Wydziału  Oświaty - pani Renata Łaba  wraz z pracownikami wydziału,  pani Iwona Byczek - pełnomocnik ds profilaktyki UM, przedstawiciele Straży Miejskiej - inspektor Iwona Głogowska, inspektor Bożena Krupa oraz dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle  młodszy aspirant Robert Polak. Działamy wspólnie, by rozwijać talenty, zainteresowania, pasje młodych, uwrażliwiać na potrzeby innych ludzi oraz wzbogacać funkcje szkoły.

            Słowa Jaśka Meli były dla wszystkich uczestników lekcją ogromnego optymizmu, jak również inspiracją do działania i wiary we własne możliwości.   Spotkanie tak wspaniałej osoby, która wyznacza sobie trudne lub z pozoru niemożliwe cele, a później je realizuje, dała wszystkim  zastrzyk pozytywnej energii, który pozostanie w nas na długo.

            Dziękujemy za to niezapomniane spotkanie Panie Janku i życzymy realizacji kolejnych celów oraz siły w spełnianiu marzeń.

          • DOBRY TEMAT w naszej szkole - zapraszamy!

          • “Każdy z nas ma jedno życie. Bywa nierówne i niesprawiedliwe. Rodzimy się w różnych rodzinach. Dostajemy życie z dobrodziejstwem inwentarza i to, co z nim zrobisz to Twój wybór i praca. Czasem myślimy, że do niczego się nie nadajemy. To bywa o wiele większym i bardziej ciążącym kamieniem niż fizyczna niepełnosprawność” – Janek Mela.

            W piątek 03.02.2023 będziemy gościć w szkole Jana Melę - prowadzącego program “Dobry Temat” podróżnika, mówcę i działacza społecznego, najmłodszego w historii zdobywcę dwóch biegunów w jednym roku (miał 15 lat), a zarazem pierwszą osobę z niepełnosprawnością, która tego dokonała. Uczestniczył w wyprawach na Kilimandżaro, Elbrus, wspinał się na górę El Capitan i przebiegł New York City Marathon. Założyciela Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. Zdobywcę wielu prestiżowych nagród w dziedzinie sportu i działalności prospołecznej, szkoleniowca motywacyjnego.

            Najmłodszy w historii zdobywca obydwu biegunów Ziemi, któremu w pewnym momencie zawalił się świat, opowie uczniom na spotkaniu o godzinie 11.30, o tym, jak żyć pełnią życia i o tym, że nie ma sytuacji bez wyjścia, że nie ma barier nie do pokonania. 

            Na godzinę 15.00 na specjalne spotkanie z  Jankiem Melą zapraszamy rodziców, sąsiadów, mieszkańców osiedla,  absolwentów. 

            Nasza szkoła włączyła się w realizację pierwszego w Polsce programu profilaktyki uniwersalnej “Dobry Temat”, realizowanego przez Fundację “Wypłyń na Głębię”, który koncentruje się na na rozwijaniu konstruktywnych zainteresowań, kształtowaniu umiejętności psychospołecznych, wspieraniu rodziców i rodziny.

            Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat bardzo mocno pokazały, że nie możemy przewidzieć zagrożeń, z jakimi przyjdzie nam się mierzyć. W związku z tym koniecznym jest stawianie sobie za cel wyposażania młodzieży w narzędzia chroniące, które wzmocnią w nich zasoby do poradzenia sobie z trudnymi sytuacjami niezależnie od okoliczności.

            W temacie profilaktyki bardzo przemawiający do młodych jest przykład, dlatego chcemy dotrzeć do naszych uczniów mówiąc o doświadczeniu i sprawdzonym sposobie radzenia sobie z trudnościami przez osoby, które z takimi trudnościami sobie poradziły.

            Janek Mela wraz z Piotrem Szwędrowskim, pomysłodawcą i współautorem programów profilaktycznych i edukacyjnych (m.in. “Dobry Temat”, “Dobra Opcja”, czy “Skazany na wolność”, spotkają się z uczniami naszej szkoły i poruszą tematy takie jak: wzmacnianie poczucia własnej wartości, zarządzanie emocjami, wyznaczanie celów, stawianie czoła wyzwaniom, współpraca i komunikacja, rozwiązywanie problemów i zapobieganie uzależnieniom. 

            “Profilaktyka połączeń” to pomysł na zintegrowane działania w zakresie profilaktyki - połączenie współpracy nauczycieli, rodziców i specjalistów.Twórcy programu uważają, że może to dać szansę na wyjście z obecnego kryzysu zdrowia psychicznego młodych ludzi.

            Piątek przed weekendem niech będzie dobrym czasem na chwilę zatrzymania i refleksję że nigdy “nie ma sytuacji bez wyjścia”.

            Liczymy na Państwa obecność.

             Więcej o programie: https://wyplyn.pl/dobrytemat/

             

            Serdecznie zapraszam:

            dyrektor Gabriela Zdunek-Gajda

          • Słowa mają moc! - w przedszkolu i szkole.

          • Słowa istotnie mają moc. Kreują nasze zachowania, reakcje oraz emocje. Stoją za naszym zdenerwowaniem, szczęściem, a także porażką i sukcesem. To one kontroluję nasze myśli, ale dzięki umysłowi możemy zdecydować, jaki będzie nasz stosunek do nich. Każde słowo to przekaz, który nie ginie w próżni, tylko trafia w przestrzeń której odbiorcą są inni, ale przede wszystkim my sami.

            Słowem pięknie dzielili się w minionym tygodniu uczniowie klasy 8a, którzy byli organizatorami specjalnego spotkania dla naszych milusińskich przedszkolaków naszego przedszkola i uczniów klas 1-3.

            Ósmoklasiści przygotowali inscenizację „Baśni o 12 miesiącach". Ta piękna baśń pokazuje, że warto być uprzejmym w każdej sytuacji. A złośliwość, lenistwo i zła wola nie doprowadzą do niczego dobrego. Słowa, którymi całym sercem i dużym zaangażowaniem dzielili się ósmoklasiści, dały moc w postaci szczerego uśmiechu, radości i pozytywnej energii, która towarzyszyła widzom pięknie przygotowanego  przedstawienia i na długo z widzami nimi pozostanie , szczególnie ze widzowie zostali na zakończenie przedstawienia poczęstowani „dobrym słowem” w postaci komplementów, które  zabierali z „drabiny życzliwości”, na której to były przymocowane przygotowane wcześniej komplementy. Każdy kto „poczęstował” się takim komplementem mógł go komuś podarować

             

            Wszystkim zaangażowanym w przebieg tych przedsięwzięć serdecznie dziękujemy.

            Rodzicom za dobre słowo, nauczycielom za wspólpracę,

            wszystkim uczniom klasy ósmej i każdemu z osobna za duuuuże zaangażowanie –byliście świetni!

             

            wychowawca klasy ósmej Anna Chalibozek

            pedagog szkolny Anna Szwarnowiecka-Kopcza

          • Gramy bez prądu

          • Uczniowie klasy 8a w ostatni tygodniu przed feriami przygotowali atrakcyjny dla naszych uczniów tydzień gier planszowych, przebiegający pod nazwą „Gramy bez prądu”. Dzień gier planszowych  połączony był z turniejem warcabowym. Emocje sięgały zenitu i na długo pozostaną z uczniami, którzy ochoczo poprzynosili do szkoły swoje ulubione planszówki i wkładali serce w relacje podczas z nich korzystania.

            To był dobry czas słów wymienianych podczas wspólnych gier, przełożyło się to na lepsze relacje i wspólnie spędzony czas. Gry na szkolnym korytarzu zostana chyba z nami na dłużej..

             

          • Nowoczesna pracownia dla naszych uczniów :)

          • Z ogromną dumą i radością chcemy poinformować, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Jaśle mogą już korzystać z nowoczesnej pracowni komputerowej. 

            Nowo powstała pracownia dla naszych uczniów, to pracownia terminalowa, czyli wszystkie stanowiska uczniów połączone są z serwerem, na którym zainstalowane są systemy operacyjne dla poszczególnych terminali oraz nowoczesne oprogramowanie do zarządzania klasopracownią. Dzięki takiemu rozwiązaniu nauczyciel prowadzący zajęcia nie musi poświęcać czasu na instalacje nowego oprogramowania czy konfigurowanie każdego stanowiska. Wszystkie te czynności wykonywane są jednorazowo na serwerze, a każde stanowisko od razu może korzystać ze wszystkich nowych zasobów serwerowych. Sam terminal praktycznie nie posiada żadnych części ruchomych oraz dysku twardego. Dzięki temu wytwarza on minimalną ilość ciepła oraz hałasu, pozwalając uczniom na pracę w przyjaznych warunkach.

            Pracownie wyposażone zostały w duże monitory, terminale, niezbędny osprzęt, a pomieszczenia zostały wyremontowane i wyposażone w nowe ławki i wygodne ergonomiczne krzesełka. Dodatkowo pracownie posiadają interaktywny monitor. 

            Jest to na pewno bardzo ważny krok w nauczaniu i rozwijaniu zainteresowań informatycznych naszych uczniów. Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta uczniowie będą mieli okazję pracować w profesjonalnej pracowni, używać różnorodnych narzędzi, poznawać tajniki techniki i zdobywać nowe umiejętności praktyczne

          • Jasełka, Mikołaj i wigilie klasowe w szkole

          • Tradycyjnie ostatni dzień szkoły przed Świętami Bożego Narodzenia jest dniem podtrzymywania polski tradycji świątecznych. I tak w tym roku 22.12.2016  wszyscy uczniowie  spotkali się przy szopce betlejemskiej, aby zobaczyć tradycyjne Jasełka, tradycyjną wigilię i kolędowanie.

            W tym roku Jasełka tradycyjne przygotowane p przez kl. 3a były  wyjątkowe  nie tylko przez  piękną  dekorację, ale przede wszystkich przez wspaniałą grę wszystkich aktorów.  Całemu przedstawieniu towarzyszył przepiękny śpiew kolęd i pastorałek przygtowny przez wszystkich uczniów.. 

            Druh Bartek wraz z zuchami przekazali dla szkoły Betlejemskie Światło Pokoju, które zagościło na wigilijnych stołach.

            Tuż przed wigilią odwiedził szkołę Mikołaj, który przyniósł słodkie prezenty dla wszystkich uczniów. Mikolaj odwiedził tez uczniów w klasach.

            Na zakończenie tego świątecznego dnia odbyły się klasowe wigilie. Było uroczyście i ciepło. 

            Zyczymy wszystkim Wesołych Świąt! 

          • Wigilia, Jasełka i Mikołaj w przedszkolu

          • "Jak co roku o tej porze, święta do nas się zbliżają. ​​​​

            Z tej okazji przedszkolaki przedstawienia dla Was mają..."

            Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły związany z tradycjami i obrzędami. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga  pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią była historia narodzenia Pana Jezusa.

            W tym roku najstarsza grupa "Plastusie" zaprosiła wszystkie dzieci i pracowników przedszkola na bożonarodzeniowe przedstawienie. Piękna sceneria wprowadziła wszystkich zgromadzonych w świąteczny nastrój. Przedszkolaki po raz pierwszy wcieliły się w postacie związane z narodzinami Pana Jezusa. Był więc Józef i Maryja, aniołowie, postacie z bajek,  pastuszkowie oraz królowie. Nie zabrakło również wielu kolęd, w śpiew których zaangażowali się wszyscy widzowie.  Przepiękna scenografia, stroje aktorów i dekoracja sprawiły, że wszystkim udzielił się świąteczny nastrój.

            Po złożeniu świątecznych życzeń przez Panią Dyrektor wszyscy udali się do pięknie ustrojonej sali na pyszną przedszkolną wigilię​​​​​​​. 

            ​​​​​​W tym dniu do przedszkolaków przyszedł również długo wyczekiwany Mikołaj. Przyszedł do dzieci z dwoma pomocnikami - Olą i Blanką. Wszystkie przedszkolaki już od dawna z niecierpliwością czekały na jego przybycie. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu i prezenty dla wszystkich dzieci. 

            Czas świąteczny, czas radości.

            Niechaj w sercu szczęście gości.

            Niechaj spełnią się życzenia:

            zdrowia, szczęścia, powodzenia!!! 

            WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

          • Konkurs Kolęd i Pastorałek

          • Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, uczniowie naszej szkoły ponownie mogli wziąć udział w Konkursie Kolęd i Pastorałek. Został on zaplanowany na ostatni tydzień przedświąteczny równocześnie z odbywającym się Kiermaszem Bożonarodzeniowym. W tym dniu w naszej szkole panowała wspaniała świąteczna atmosfera, a także rozbrzmiewały dźwięki kolęd w dziecięcym wykonaniu.    

               Wśród uczestników konkursu znaleźli się uczniowie klas I-VIII, którzy wystąpili głównie z repertuarem wokalnym, natomiast dwóch uczniów zaprezentowało swoje umiejętności instrumentalne. Bardzo cieszy fakt, że w konkursie wzięło udział czworo dzieci z Ukrainy, przedstawiając kolędy zarówno ukraińskie jak i polskie.

                     Łącznie przedstawiono 25 prezentacji artystycznych, a były one oceniane przez trzyosobowe jury w składzie: Ewa Wątroba, Anna Szwarnowiecka-Kopcza oraz ksiądz Krzysztof Cieśla.

            W kategorii klas I-III przyznano następujące wyniki:

            I miejsce: Martyna Macnar i Kornelia Hendzel - duet z kl. 1A

            II miejsce: ex aequo Adam Wilk oraz Martyna Cichoń - z kl. 2A

            III miejsce: ex aequo Julia Augustyn z kl. 2A oraz Alicja Skicka - z kl. 3A

            WYRÓŻNIENIE: ex aequo Lena Rzońca i Liliana Gorczyca - duet z kl.2A oraz Maria Korobka i Sofia Tkachenko - duet z kl. 2A

            a także dwa równorzędne I miejsca w kategorii instrumentalnej dla:

            Nazara Voronina z kl. 2A oraz Antoniego Gorgosza z kl. 3A

            W kategorii klas IV-VIII przyznano następujące wyniki:

            I miejsce: Julia Bora z kl. 8A

            II miejsce: ex aequo Katarzyna Schabińska z kl.8A oraz zespół z kl.8B: Adam Jandura, Wiktor Laskowski i Kamil Wątroba

            III miejsce: Julia Hassi z kl. 5A

                 Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom oraz upominek świąteczny. Gratulujemy zwycięzcom a także wszystkim uczestnikom konkursu wspaniałych występów, cieszymy się z Waszych talentów i życzymy dalszych sukcesów w rozwoju artystycznym.      

            Nagrody dla uczestników konkursu ufundowała Rada Rodziców. Serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe oraz zainteresowanie tym przedsięwzięciem.

            organizator konkursu : Małgorzata Szewczyk

          • Kiermasz Bożonarodzeniowy

          • Boże Narodzenie to wyjątkowy czas ciepła, miłości i nadziei, a każdy moment poświęcony na tworzenie świątecznych ozdób i przygotowywanie domowych wypieków, potęguje ten klimat.

            W tym roku w dniu 21 grudnia w naszej szkole odbył się Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy. Uczniowie, Nauczyciele oraz Rodzice włożyli wiele serca i pracy w przygotowania, zapewniając miłą, świąteczną atmosferę. Na kiermaszu można było zakupić przepiękne dekoracje bożonarodzeniowe, ozdoby świąteczne, stroiki, kolorowe bombki, krasnale, choinki z różnych materiałów oraz przepyszne domowe wypieki świąteczne. 

             Dochód ze sprzedaż przekazaliśmy dzisiaj na wspieranie dzieci zaadoptowanych przez naszą szkołę w ramach Adopcji Serca -11 letnia Adrianna Carla dzięki okazanej pomocy będzie mogliła kolejny rok uczęszczać do szkoły i korzystać z dożywiania oraz opieki medycznej. 

            Tegoroczny kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem, a wszystkie zakupione dekoracje na pewno umilą nam przeżywanie tegorocznych Świąt Narodzenia Pańskiego.

            W imieniu Dyrekcji ,Wolontariatu oraz Grona Pedagogicznego pragniemy serdecznie podziękować wszystkim Rodzicom, Uczniom , Nauczycielom, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej wspaniałej akcji i finansowo ją wsparli.

            Opiekun Wolontariatu : Klaudia Bora

             

        • Święta tuż tuż u Biedronek
          • Święta tuż tuż u Biedronek

          • Grudniowe święta to jedyny tak magiczny i niepowtarzalny czas w roku. Tą wspaniałą tradycją nasiąkamy już od wczesnego dzieciństwa. Także i Plastusie aktywnie uczestniczą w przedszkolnych, świątecznych przygotowaniach. Uczą się kolęd, pastorałek, przygotowują też przedszkolne Jasełka.

             

          • Była Noc - Międzyprzedszkolny  Konkurs Kolęd i Pastorałek

          • Marysia Zych z grupy "Plastusie" wzięła udział w Międzyprzedszkolnym  Konkursie Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Przedszkolu Miejskim nr 11. Usłyszeliśmy piękną pastorałkę "Była noc" w jej wykonaniu.

            Był to dla Marysi solowy debiut na wielkiej scenie, ale jakże udany!!! Muzyczny koncert po krainie kolęd i pastorałek przebiegał w miłym, świąteczno-noworocznym klimacie,przy wspólnej herbatce i słodkim poczęstunku.
        • Stop cyberprzemocy
          • Stop cyberprzemocy

          • Wraz z rozwojem mediów elektronicznych oraz wzrostem ich popularności obserwujemy wśród dzieci i młodzieży rosnącą liczbę przypadków uznawanych za przejawy tzw. Cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem Internetu oraz telefonów komórkowych. Dzieci często podejmują działania uznawane za cyberprzemoc, nie mając świadomości ich konsekwencji. Tymczasem specyfika mediów elektronicznych sprawia, że intensywność krzywdy doznanej przez ofiary cyberprzemocy, ich poczucie zagrożenia, przekracza możliwości poradzenia sobie z tą sytuacją, nawet jeśli pozornie jest ona błaha. A to może prowadzić już do prawdziwej tragedii.

            Zapobieganie cyberprzemocy wymaga uświadomienia młodym internautom istoty problemu, jak również i konsekwencji, które dotykają ofiarę i sprawcę. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Jasle przeprowadzili na ten temat pogadankę uczniom klas 5-8.

            Cyberprzemoc to takie zachowanie, które krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka. Osoby, które stosują cyberprzemoc używają do tego celu Internetu albo telefonów komórkowych. W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie zostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem. Osoby, które doświadczyły cyberprzemocy czują się zranione i bardzo przeżywają to, co je spotkało. Pojawiają się u nich nieprzyjemne myśli i uczucia takie jakbezradność, wstyd, upokorzenie, strach a czasem również złość.

            Osoba, której przytrafiła się taka sytuacja często ma wrażenie, że wszyscy widzieli lub mogą zobaczyć te nieprzyjemne materiały. Obawia się, że jej znajomi odwrócą się od niej i nie będzie mogła liczyć na ich wsparcie. To powoduje, że czuje się bardzo samotna w tym, co ją spotkało.

            Cyberprzemoc to w szczególności zachowania takie jak: ośmieszanie, obrażanie, straszenie, nękanie czy też poniżanie kogoś za pomocą Internetu, albo telefonu komórkowego, podszywanie się pod kogoś w portalach społecznościowych, na blogach, wiadomościach e-mail lub komunikatorach, włamanie się na czyjeś konto (np. pocztowe, w portalu społecznościowym, konto komunikatora) publikowanie oraz rozsyłanie filmów, zdjęć, albo informacji, które kogoś ośmieszają tworzenie obrażających kogoś stron internetowych lub blogów pisanie obraźliwych komentarzy na forach, blogach, portalach społecznościowych. 

            Przepisy prawne w polskim kodeksie karnym, na podstawie których można ścigać cyberprzemoc:

            • art. 190 § 1 – groźby karalne
            • art. 190a § 1 i § 2 – stalking, kradzież tożsamości
            • art.200 – seksualne wykorzystanie małoletniego poniżej lat 15
            • art. 202 § 2 – prezentowanie treści pornograficznych małoletniemu
            • art.202 § 3 – produkcja i rozpowszechnianie pornografii dziecięcej
            • art.202 § 4 – utrwalanie pornografii dziecięcej
            • art.202 § 4a – sprowadzanie i posiadanie pornografii dziecięcej
            • art.202 § 4b – produkcja, rozpowszechnianie, posiadanie treści pornograficznych przedstawiających wytworzony lub przetworzony wizerunek małoletniego uczestniczącego w czynności seksualnej (anime, manga, hentai, komiksy, itd.)
            • art.202 § 5 – przepadek narzędzi i przedmiotów służących do popełniania przestępstw z art. 202 k.k
            • art. 212 § 1 i 2 – pomówienie, x art. 216 § 1 i 2 – znieważenie
            • art. 268 § 1 – naruszenie prawa do zapoznania się z informacją
            • art. 286 § 1 – oszustwo, x art. 287 § 1 – oszustwo komputerowe.

             

        • DRUGIE ŻYCIE ŚMIECI- spotkanie edukacyjne w klasach 1-3
          • DRUGIE ŻYCIE ŚMIECI- spotkanie edukacyjne w klasach 1-3

          • W naszej szkole odbyło się spotkanie edukacyjne  w ramach projektu Eko-tożsamość polsko-słowackiego pogranicza (koordynacja przez Wydział Funduszy Zewnętrznych UM Jasło) dla klas 1-3 Pod hasłem „Drugie życie śmieci”. Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki:
            – co to jest ekologia,
            - czym się zajmuje?,
            - o co musimy dbać?
            - jakie są kolory worków przygotowane do segregacji,
            - co wrzucamy do worka  danego koloru?
            -na czym polega recykling?
            -co to jest ocieplenie globalne?,
            - jak możemy nad tym zapanować?
            - jak długo rozkładają się wymienione śmieci?.
            Uczniowie podawali w latach, ile trwa rozkład poszczególnych śmieci. Byli bliżej lub dalej prawdy, np. foliowa reklamówka rozkłada się 300 lat, a plastikowa butelka nawet 400 lat.
            Potem wypisywali skojarzenia z tematem recyklingu. Trzeba przyznać ,że uczniowie już od klasy 1są dobrze zorientowani na temat odpadów, ich segregacji i wyznaczenia nowego życia dla konkretnego śmiecia. Na koniec każdy uczestnik spotkania otrzymał w papierowej torbie materiały edukacyjne.
                                                          Wychowawca klasy 3A: Małgorzata Mroczka
            Galeria: 
        • JLN z Lotosem - Wizyta w GUS
          • JLN z Lotosem - Wizyta w GUS

          • Cześć! Tu znowu dziewczyny z 6b, pamiętacie nas jeszcze?
            Ostatnio odwiedziłyśmy Jasielską Internetową Telewizję Południa i tak, jak obiecywałyśmy, wracamy z kolejną dawką wiedzy i wrażeń! Nasze prace nad projektem idą prężnie, a kilka dni temu złożyłyśmy wizytę pracownikom Głównego Urzędu Statystycznego w Rzeszowie z oddziałem w Krośnie. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż przypominając, statystyka jest głównym tematem naszego projektu.
             
            Czego dowiedziałyśmy się tym razem? Przede wszystkim poznałyśmy historię statystyki - zanim przejdzie się do faktów, dobrze jest znać podstawy! Pracownicy urzędu opowiedzieli nam o wielu aspektach swojej pracy i podzielili się z mnóstwem ciekawostek. Najcenniejsze okazały się jednak informacje na temat sposobów zbierania danych - nie miałyśmy pojęcia, że jest ich tak wiele. Dodatkowo pozyskanie rzetelnych i miarodajnych wyników wcale nie jest takie łatwe.
            Na szczęście my już wiemy jak to robić, jednak spokojnie o wszystkim już niebawem Ci opowiemy. W końcu wiedza jest po to, żeby się nią dzielić! Koniecznie śledź nasze wpisy, a razem z nami zagłębisz się w niezwykły świat statystyki.
            Do zobaczenia wkrótce!
        • Świąteczne pierniczki w klasie 4a
          • Świąteczne pierniczki w klasie 4a

          • W ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy 4A piekli świąteczne pierniczki. Było mnóstwo pracy, ale też dużo radości i dobrej zabawy. Dzięki temu, że mamy przygotowały nam w domu ciasto, praca przebiegała sprawnie. Szybko wykrojone pierniczki powędrowały do piekarnika i już wkrótce w szkole unosił się zapach piernikowego ciasta, przypominając wszystkim o zbliżających się świętach. Po udekorowaniu pierniczki prezentowały się przepięknie. Część z nich uczniowie zabrali do domu, aby poczęstować swoich bliskich a pozostałe przekazaliśmy na Kiermasz Bożonarodzeniowy.
            Galeria: 
            wychowawca  - Małgorzata Kowalska
        • Mikołaj w klasie 4A
          • Mikołaj w klasie 4A

          • Święty Mikołaj, najbardziej wyczekiwany gość, przybył także i do nas i przyniósł nam piękne prezenty. Dla uczniów klasy 4A 6 grudnia był wspaniałym dniem niespodzianek, radości i dobrej zabawy. Teraz pozostało nam już tylko odliczać dni do Świąt Bożego Narodzenia.

        • W oczekiwaniu na Mikołaja w 5a
          • W oczekiwaniu na Mikołaja w 5a

          • Klasa 5a przystroiła dzisiaj swoją salę biologiczną w sposób nieszablonowy:) Maciej przygotował wspaniały kominek, przez który na pewno niedługo Mikołaj przyniesie im wspaniałe prezenty. Potwierdzamy - byli grzeczni drogi Mikołaju!
            Zasłużyli 🎅🎅🎅

        • Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia  w 6b
          • Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w 6b

          • Okres przedświąteczny to w naszej szkole czas intensywnych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Choinka, dekoracje prezenty, stół wigilijny to główne motywy przewodnie grudniowych prac naszych uczniów.
            Klasa 6b rozpoczęła sezon na zapachy świąteczne w szkole piekąc i dekorując pyszne pierniczki. W nagrodę przyszedł do nich klasowy Mikołaj 🙂 🎅
            Grudzień to dla nas w szkole wyjątkowy czas, gdzie wszyscy mogą poczuć „magię świąt”.

             

        • 2 miejsce w konkursie Kartka Świąteczna Miasta Jasła
          • 2 miejsce w konkursie Kartka Świąteczna Miasta Jasła

          • W plastycznym Konkursie Bożonarodzeniowym w kategorii Kartka Świąteczna Miasta Jasła

            II miejsce w kategorii  klas 4-8 zajęła

            Blanka Smagacka uczennica klasy 6b 

            Celem konkursu było propagowanie kultywowania tradycji obdarowywania się kartkami świątecznymi, rozwijanie kreatywności i zainteresowań plastycznych wśród dzieci, a także przedstawienie oczyma dzieci atmosfery Świąt Bożego Narodzenia. Gratulujemy!!!

        • Międzynarodowy Mikołajkowy Turniej Judo Dzieci
          • Międzynarodowy Mikołajkowy Turniej Judo Dzieci

          • W Podkarpackim Centrum Sportów Walki w Jaśle, w sobotę (3 grudnia) odbył się Międzynarodowy Mikołajkowy Turniej Judo Dzieci. Wzięło w nim udział 149 zawodniczek i zawodników z Podkarpacia i Słowacji.
            Aż trzech uczniów naszej szkoły trenujących w UKS MOSiR Jasło stanęło na podium.

            Szymon Basta : 2 miejsce (14 lat i +73)
            Filip Zych: 3 miejsce (14 lat -60 kg)
            Mieszko Czarnecki: 3 miejsce (12 lat -32 kg)

            Jesteśmy z WAS dumni!!!

            Życzymy dalszych sukcesów!

        • Wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie  Zachowaj Trzeźwy Umysł.
          • Wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie  Zachowaj Trzeźwy Umysł.

          • 2 uczennice naszej szkoły zostały wyróżnione w ogólnopolskim konkursie  Zachowaj Trzeźwy Umysł. Hasłem tegorocznej edycji brzmiało „Nie czas na nudę!”. Wręczenie nagród odbyło się sali audytoryjnej GENu.

            Wyróżnienie otrzymały:

            Patrycja Musiał z kl. 6a oraz Katarzyna Schabińska z kl. 8a