Uczymy się oszczędzać- „Budżet domowy, a spełnianie swoich marzeń” 3A
- 06.11.2022 17:47
Celem projektu było zainteresowanie uczniów tematem oszczędzania oraz próba odpowiedzi na pytanie- co można oszczędzać?, jak również wzbogacenie słownictwa ucznia o pojęcia: budżet, rachunek, planowanie wydatków, gospodarowanie swoim kieszonkowym, a jednocześnie zadaniem uczniów było edukowanie członków swojej rodziny w zakresie oszczędzania. Uczniowie wypowiadali się na temat: co jest potrzebą konieczną w domu, a co tylko zachcianką?.
Tosia G. do klasy przyniosła swojego królika, którego hoduje od roku. Przedstawiła swoim kolegom i koleżankom zasady opieki nad zwierzętami, a jednocześnie wskazała, jak można gospodarować swoim kieszonkowym, żeby spełniać swoje marzenia dotyczące wymarzonego zwierzątka i na wszystko wystarczyło pieniędzy. Mówiła o tym, jak planuje swoje wydatki związane z królikiem, czyli jak korzysta ze swego kieszonkowego.
Wskazała, jak stara się zaoszczędzić bo razem z dziadziem Janem suszy trawę na sianko. Do karmienia królika wykorzystuje wyhodowaną marchew w swoim ogrodzie. Uczniom bardzo podobała się taka lekcja.
Wiele dzieci marzy o swoich zwierzątkach, dlatego wspólnie podjęliśmy decyzję o założeniu w klasie akwarium. Pierwszym krokiem był zakup welonki, a potem poszło jak z płatka. Znaleźli się dobrzy ludzie, którzy podarowali nam akwarium, pompkę, grzałkę, rośliny, glonojady. I mamy w sali akwarium, które działa i wzbudza zainteresowanie podczas przerwy uczniów nie tylko z naszej klasy.
Pomysły uczniów na oszczędzanie w warunkach domowych- praca w grupach.
- Kąpiemy się tylko pod prysznicem.
- Oszczędzamy prąd, Wyłączamy światło, gdy wychodzimy z pokoju.
- Pilnujemy, żeby nie zostawiać w gniazdku samej ładowarki.
- Nie korzystamy długo z komputera.
- Jeździmy rowerem ( rodzice), a nie ciągle samochodem.
- Przed snem wyłączamy wszystko z prądu( oprócz lodówki).
- Segregujemy śmieci.
- Zęby myjemy wodą z kubeczka.
- Sadzimy na działce swoje warzywa.
- Zbieramy deszczówkę do podlewania kwiatów w domu i w ogrodzie.
- Używamy żarówek energooszczędnych.
- Myjemy naczynia w zamkniętej komorze zlewozmywaka lub w zmywarce.
- Nie kupujemy i nie jemy codziennie słodyczy.
- Kupujemy tylko potrzebne rzeczy.
Wychowawca: Małgorzata Mroczka
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły