• Lekcja w... goglach. Wirtualna rzeczywistość w 1a i 2a.

• 07.04.2022 12:04
      • Jak najłatwiej dotrzeć do najmłodszego pokolenia? Mówiąc ich językiem – językiem nowych technologii.

W ostatnich dniach uczniowie uczestniczyli w lekcjach edukacji informatycznej prowadzonych z wykorzystaniem okularów VR. Z goglami VR na oczach uczniowie klasy 1 i 2 ruszyli na pierwszą wyprawę do wirtualnej rzeczywistości, dzięki której mogli przeżyć ekscytujące, edukacyjne podróże m. in. latali balonem, oglądali kule ziemską z kosmosu, pływali z delfinami, spotkali się oko w ok z  lwem,  żyrafą,  spacerowali po wiosennych lasach w różnych zakątkach ziemi.

Wirtualna lekcja trwała 45 minut i składała się z projekcji filmików, które były przeplatane rozmową o emocjach i wrażeniach. Dzieci były zachwycone, choć w nowej rzeczywistości czasami było bezpieczniej trzymać koleżankę za rękę.

Wirtualny świat

Ten nowatorski w szkolnictwie pomysł ma swoje korzenie w latach 90., wykorzystywano wówczas specjalne hełmy o podobnym działaniu. Gogle VR działają w oparciu o dwa ekrany lub jeden podzielony na dwie części. Co w tym wyjątkowego? To, że ekrany - dzięki lekkiemu przesunięciu względem siebie - i zakrzywione soczewki „oszukują” nasz mózg. Dzięki nim obrazy odbierane są jako trójwymiarowe.

Jednak prawdziwa zabawa zaczyna się wtedy, kiedy w ruch idą nowoczesne czujniki - np. żyroskopy czy akcelerometry. Sprawiają one, że użytkownik ma wrażenie, że może poruszać się po wirtualnej rzeczywistości, jak po tej realnej.

Nie można opisać wrażenia jakie jest udziałem uczestnika seansu. Trójwymiarowe, niezwykle realistyczne obrazy doskonale imitują realny świat. Otaczające widza obiekty można było niemal dotknąć. Już teraz wiadomo, że wkrótce technologia ta będzie na tyle powszechna, że stanie się częścią programu edukacji na każdym jej etapie.

Kl. 1a      Kl. 2a