• mLEGITYMACJA  W „SZÓSTCE”
      • mLEGITYMACJA W „SZÓSTCE”

• 30.09.2021 09:57
      • Przypominamy rodzicom, że mamy podpisane porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji, na prowadzenie usługi mLegitymacja w naszej szkole. mLegitymacja to uzupełnienie fizycznej (papierowej) legitymacji szkolnej – cyfrowa kopia, wyświetlana w smartfonie.

Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wcześniej wydano tradycyjną wersję dokumentu – jest ona tylko kopią. W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji – z powodu np. uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.

Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z tradycyjnych dokumentów. Nie tylko podczas kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina. mLegitymacja daje prawo do otrzymania dodatkowych, przysługujących uczniom, zniżek. Jej wydawanie umożliwia obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

Warunkiem otrzymania dostępu do usługi mLegitymacja jest złożenie w sekretariacie następujących dokumentów

1. przesłanie aktualnego zdjęcia legitymacyjnego ucznia szkoły (JPG lub JPEG do 5 MB) na adres szkoły: zsm1@zsm1jaslo.pl
        2. wypełniony „Wniosek o wydanie mLegitymacji” (do pobrania Wniosek_mLegitymacja.pdf ).

Aby aktywować usługę mLegitymacja, należy:

1. Uruchomić Aplikację mObywatel i zalogować się do niej.
        2. Wybrać opcję dodaj mLegitymację.
        3. Zapoznać się z informacją o procesie aktywacji mLegitymacji.
        4. Zapoznać się z regulaminem i zaakceptować go.
        5. Zapoznać się z klauzulą informacyjną przetwarzania danych.
        6. Wyrazić zgodę dla systemu Android na używanie zasobów systemowych (jeśli taka zgoda nie była jeszcze udzielona).
        7. Wprowadzić (zeskanować) kod QR otrzymany w szkole.
        8. Wprowadzić kod aktywacyjny otrzymany w szkole.
        9. Zatwierdzić komunikat i wczytać dane legitymacji do Aplikacji mObywatel.
        10. Automatycznie wydanie certyfikatu.

Poniższy link prowadzi do portalu BIP, mc.bip.gov.pl – PDF do pobrania „Informacje o publicznej aplikacji mobilnej” gdzie znajdują się wszystkie informacje w ramach usługi mLegitymacja.

Okres ważności mLegitymacji szkolnej będzie tożsamy z okresem ważności wydanej uczniowi odpowiednio legitymacji szkolnej (tzw. wersja papierowa), z zastrzeżeniem, że przedłużenie ważności tradycyjnej legitymacji wymagało będzie ponownego wydania mLegitymacji szkolnej.

mLegitymacja szkolna będzie unieważniana w przypadku:

• utraty ważności wydanej Rodzicowi/prawnemu opiekunowi mLegitymacji szkolnej,
        • gdy Rodzic/prawny opiekun ucznia zgłosi szkole konieczność unieważnienia mLegitymacji w drodze wniosku - utratę mLegitymacji szkolnej na skutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana,
        • ukończenia szkoły lub przejścia ucznia do innej placówki.

Kreator zdjęć do mLegitymacji

Udostępnione zostało również Państwu oraz Państwa Uczniom bezpłatne narzędzie online umożliwiające łatwe, szybkie i samodzielne wykonanie zdjęcia do mLegitymacji.
        Z usługi mogą bezpłatnie korzystać wszyscy uczniowie naszej Szkoły. W celu wykonania zdjęcia wystarczy zrobić zdjęcie telefonem komórkowym (smartfonem) na dowolnym tle. Udostępniony Kreator z tak zrobionego zdjęcia przygotuje zdjęcie spełniające wymogi określone przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Kreator zdjęć do mLegitymacji stanowi ogromne uproszczenie i ułatwienie dla uczniów oraz ich rodziców.

Odnośniki do kreatora:

Kreator zdjęć do mLegitymacji (www)
        Kreator zdjęć do mLegitymacji (aplikacja mobilna Android)

Pod poniższym linkiem zamieszczamy instrukcję, dzięki której uczniowie i ich rodzice będą mogli w łatwy sposób skorzystać z kreatora zdjęć.
        Instrukcja kreatora zdjęć.