• "Knowing Me, Knowing EU: Learning Skills, Old and New"

        •  
           
          Współpraca w ramach projektu Comenius obejmowała grupę szkół podstawowych z: Cypru, Hiszpanii, Szkocji, Irlandii, Anglii, Polski i Rumunii również dzieci: ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, pochodzące ze środowisk niedomagających społecznie i finansowo oraz imigranci. Wszystkie zaangażowane szkoły są placówkami państwowymi.
           
          Podstawą projektu (zatytułowanego: „Znając siebie, znając UE: zdobywamy umiejętności stare i nowe”) jest rozwijanie zdolności i umiejętności związanych z przedsiębiorczością, które mogą być atrakcyjne w przyszłości.
           
          We wszystkich krajach partnerskich odkryjemy na nowo dawne rzemiosła i zawody oraz będziemy promować rozwój nowych talentów, co sprawi, że nasi uczniowie będą w przyszłości mieli szansę stać się aktywnymi obywatelami Europy, wykazującymi się rzutkością, inicjatywą, przedsiębiorczością i którym będzie się dobrze wiodło.
           
          Celem naszego projektu jest stworzenie sprzyjających warunków do rozwoju takich umiejętności, jak: 
          - Porozumiewanie się w obcych językach. Nasza praca będzie opierać się przede wszystkim na języku angielskim. Oprócz tego zapewnimy przygotowanie językowe z: hiszpańskiego, polskiego, greckiego i rumuńskiego.
          - Świadomość i ekspresja kulturowa. Chcemy dowiedzieć się więcej na temat innych kultur, krajów oraz języków poprzez: nagrania wideo, muzykę, warsztaty. Skupimy się na poszanowaniu „inności” oraz na bogactwie europejskiej różnorodności. Niektórzy podopieczni wezmą udział w wymianach uczniowskich.
          - Rozwijanie inicjatywy oraz zmysłu przedsiębiorczości. Stworzymy przedsiębiorstwo o nazwie FUTURE – From us to you reinventing Europe ( PRZYSZŁOŚĆ – Od nas do ciebie; wymyślimy na nowo Europę) z oddziałami w każdej szkole partnerskiej.
          - Postawy prospołeczne i pro obywatelskie. Będziemy poznawać dawne rzemiosła i zawody wszystkich krajów biorących udział w projekcie, poprzez osoby z aspiracjami oraz lokalnych bohaterów i zastanowimy się w jaki sposób mogą one wpłynąć na rynek pracy w przyszłości.
          - Znajomość matematyki i podstaw ekonomii (statystyk dotyczących zatrudnienia, pieniędzy, kursów walut, pojęć: zysk i strata, budżetów domowych, kont bankowych).
          - Umiejętności związane z techniką, elektroniką, rozwiązaniami cyfrowymi (pomocnymi w komunikacji oraz utrwalaniu rezultatów pracy).
          - Będziemy się uczyć, aby się nauczyć. Nauczyć poprzez doświadczenie i działanie
           
          UZASADNIENIE
           
          Gorąco wierzymy, że poprzez rozpoczętą na wczesnym etapie edukację, możemy stawić czoła palącym problemom współczesności, takim jak: bezrobocie, niedopasowanie kierunków kształcenia do rynku pracy oraz wykluczenie społeczne. Uważamy, że nasze szkoły muszą przygotować uczniów do przyszłego życia zawodowego oraz być w stanie przewidywać przyszłe zapotrzebowanie rynków pracy.
           
          Zatem zadania które wybraliśmy łączą się zarówno z narodowymi priorytetami każdego z krajów biorących udział w projekcie, jak i z potrzebami naszych uczniów. Będziemy naszych podopiecznych zachęcać, aby odkrywali i nabywali nowe umiejętności, które pomogą im znaleźć w przyszłości swoje miejsce w świecie i jak najpełniej zrealizować swój potencjał. Otworzymy nasze szkoły i społeczności na różnorodną europejską rzeczywistość oraz na globalną ekonomię.
           
          Chcielibyśmy pobudzić aspiracje naszych uczniów oraz zachęcić ich aby byli elastyczni, wykazywali się otwartością umysłu, potrafili podejmować wyzwania oraz byli zdolni do innowacyjności, kreatywności, autonomii oraz produktywności na wszystkich poziomach, ponieważ w dorosłym życiu będą musieli być w stanie zaadaptować się do ciągle nowych okoliczności w nieustannie zmieniającym się świecie. W naszych szkolnych społecznościach chcemy wspierać ideę nauki przez całe życie (wśród uczniów, personelu, nauczycieli, rodziców).
           
          Ważną częścią naszego projektu będzie również rozwijanie umiejętności współpracy oraz tworzenia przyjaznych relacji międzyludzkich.
          Będziemy promować umiejętności wspólnego podejmowania decyzji, odpowiedzialności oraz współdziałania na demokratycznych zasadach. W taki właśnie sposób stworzymy logo naszego projektu (będzie to znaczek zawierający w sobie logo każdej z naszych szkół oraz maskotka i podkoszulek) oraz podejmiemy najważniejsze decyzje dotyczące naszego przedsiębiorstwa. Dzieci będą wspólnie pracować prowadząc przedsiębiorstwo FUTURE (PRZYSZŁOŚĆ), kontaktować się przez Internet, nagrywać filmy „Zrób to i podziel się” oraz organizować konkurs piosenki Eurowizja podczas każdej z wizyt. Dzięki tej współpracy uczniowie nauczą się czym jest uczciwy handel, język ekonomiczny, etc. Dzieci będą pracować wspólnie wymyślając własne, potrzebne im zasady i wytyczne. My, jako dorośli będziemy ich w tym wspierać, nie przeszkadzając żadnymi tendencyjnymi pomysłami w jaki sposób przedsiębiorstwo naszych uczniów powinno działać.
          Będziemy po prostu chcieć aby jak najwięcej dzieci przyłączyło się i aby jak najbardziej się zaangażowały. Będą się uczyć mówić, słuchać oraz negocjować. Będziemy wspierać ich poczucie przynależności, identyfikacji, samoocenę oraz poczucie własnej wartości. Ich umysły będą otwarte na zmianę. Wierzymy, że możemy odnieść w tej materii sukces.
          Będziemy pracować z dziećmi wspierając je, aby były dobrymi i aktywnymi obywatelami Europy, ludźmi o pogłębionej wiedzy o sobie samych oraz o krajach partnerskich.
          Do naszych szkół uczęszczają dzieci imigrantów oraz uchodźców, przede wszystkim z Ameryki Południowej, Maroka, Pakistanu, które również są częścią Europy.
          Wymiana pomysłów oraz wizyty w szkołach partnerskich pogłębią zrozumienie różnorodności rzeczywistości europejskiej w rozmiarze który byłby niemożliwy do osiągnięcia bez partnerstwa szkół. Mamy różne narodowości, posługujemy się różnymi językami, prowadzimy inne style życia, jednak zmagamy się z podobnymi problemami. Będziemy promować celebrację, a nie tylko tolerancję odmienności. Stworzymy grę planszową „Znając siebie, znając UE” w której zawrzemy wszystko, co trzeba wiedzieć na temat szkół partnerskich i czego nauczymy się w ciągu dwóch lat partnerstwa i która zostanie zaprezentowana lokalnym społecznościom podczas naszej ostatniej wizyty w szkole koordynującej w Hiszpanii. 
           
          Wierzymy, że nasz projekt wywrze bardzo pozytywny wpływ na umiejętności językowe naszych uczniów. Dzieci otrzymają przygotowanie językowe w pięciu językach dzięki internetowej książce zawierającej zwroty i wyrażenia pt. „Znając siebie, znając UE” a nauczyciele odwiedzający szkoły partnerskie zorganizują warsztaty językowe we wszystkich tych językach. 
          Będziemy dążyć do likwidacji wszystkich ewentualnych przeszkód w udziale naszych uczniów w wymianach, zawsze będziemy brać pod uwagę kwestie związane z prawodawstwem każdego z krajów. Uczniowie będą goszczeni w szkołach partnerskich, w aulach bądź salach gimnastycznych, aby dzielić z sobą jak najwięcej czasu jak tylko możliwe, a każda szkoła zobowiązuje się do zapewnienia potrzebnych udogodnień.